Bodyshaming se týká i štíhlých žen, proti sobě postavil i naše známé tváře: Proč se navzájem soudíme, když má jít o sebelásku a krásu bez ohledu na váhu?

rodina

FOTOGALERIE
Lula Gachulincová se vyjádřila k tématu bodyshaming
Zdroj: Instagram

Gabriela Holková
Nemáte pocit, že ze snahy o zrušení standardu krásy se stala válka štíhlých žen, které se cítí krásně proti ženám plnějších tvarů, které se vnímají úplně stejně?

Základní myšlenka celého trendu bodypositivity je založena na tom, aby měli lidé ke svému tělu dobrý vztah, měli se rádi, dokázali přijmout. Šlo především o to, aby se štíhlost, často opravdu extrémní, nechápala jako jediný ideál krásy, kteří obrovské množství žen i tak nedokáže dosáhnout. A na co i, když v tomto případě nešlo o zdravý postoj k vlastnímu tělu.

Všechny o sobě pochybujeme
Porovnávání se s ostatními a pochybnosti o sobě jsou vlastní spíše ženám. Každá známe dny, kdy s sebou prostě nejsme spokojeny, nepřipadají si hezké, myslíme si, že jsme příliš hubené, příliš tučné, máme otřesné vlasy, mastnou pleť, malé či velké prsa, neforemný zadek, celulitidu, příliš úzké rty, možná příliš velký nos … Pokračovat bychom mohli snad i do nekonečna. O to horší postoj k sobě ženy měli, když na ně všude koukaly jen extrémně štíhlé modelky.

Pocit, že se s nimi nemůžeme ani jen srovnávat všechny pochybnosti ještě znásobí. A výsledek? Nelíbí se tak, jak bychom měli.

FOTOGALERIE
Změny se dějí i mezi modelkami. Dokonalé Victoria ‚secret modelky nahradí krásné běžnější ženy, kde je ale míra?
Zdroj: Profimedia
Proto je myšlenka bodypositivity na místě a potřebná. Je skvělé, že se začaly ozývat ženy všech tvarů a snažili se protlačit do světa pravou nefalšovanou ženskost. Jsme různé, ale právě to je na tom hezké. Ovlivnilo to módní průmysl do takové míry, že časopisy přestaly ukazovat pouze extrémní štíhlost, na molech již vidíme i plus size modelky. Podporuje se jedinečnost, nedokonalosti, přirozenost, jednoduše ženskost ve všech jejích rozměrech.

Bodypositivity či útok na štíhlost?
V poslední době se ale někdy z bodypositivity stává boj proti štíhlosti. Na Instagram vidíme stále více a více profilů, které zdůrazňují sebepřijetí i přes „kilům navíc“. To je samozřejmě v pořádku. Jenže za „ženské“ tvary se bojuje až tak oduševněle, že z toho štíhlé ženy vycházejí jako ty méně hezké. Ty, co s nimi něco není v pořádku.

Jaksi jsme zapomněli, že myšlenka bodypositivity je založena na tom, že každé tělo je krásné. Měli bychom si uvědomit, že štíhlost není vždy nucena, extrémní, nezdravá. A měli bychom si uvědomit i to, že stejně jako ženu mohou ranit narážky na její kila, ji dokáží zranit i slova o tom, že štíhlost najednou vůbec není dobrá. Tak, jak může mít žena problém zhubnout, může mít problém i přibrat. Všechny víme o zdravotních komplikacích, hormonálních změnách, či jaké náročné může být vrátit se do staré formy po porodu …

FOTOGALERIE
Victoria ‚secret dnes už dává prostor i plnějším modelkám
Zdroj: Profimedia
Možná jste zaregistrovali i názory odborníků, kteří říkají, že jdeme z extrému do extrému. Nejprve to byla přílišná štíhlost a nyní propagujeme kila navíc tak, jako kdyby také nepředstavovaly zdravotní rizika. Ať se na to podíváte z jakékoliv strany, ani jeden extrém není úplně v pořádku. A můžete za něj klidně krvopotne bojovat.

Opět hledáme standard krásy
Chápu, že soutěže krásy jsou kontroverzním tématem a také to, že se lidem nelíbí, když jsou tam jen štíhlé ženy. Není však namístě finalistky urážet jen pro jejich váhu. Už opravdu nežijeme v době, kdy byly modelky „vyhublé“. Mnohé z nich se věnují sportu, zdravě se stravují a nakonec jejich odsoudíme za to, že se o své tělo rozhodli starat? Proč se opět snažíme najít jeden ideál krásy, který je v současnosti, zdá se, opakem štíhlosti, když nám všem šlo o to, aby se každá žena cítila krásně a dokázala se přijmout taková, jaká je?

Jakékoliv nelichotivé poznámky na tělo, takzvaný bodyshaming, nejsou vhodné. Soudit někoho jen na základě zevnějšku je absolutně primitivní. Všimli jste si malé instagramové války na toto téma? Nebylo to jen po soutěži Miss Slovensko 2021, kdy se ženy rozdělili na dva tábory – ty, které rozhořčili jen štíhlé finalistky a naopak ty, kterých se přístup k štíhlým ženám dotkl.

A nejhorší na tom všem je, že i tak stále mezi sebou bojujeme jen my ženy. Nebylo by hezčí, kdybychom se vzájemně podporovaly a nehádali se o tom, která postava je ta správná?

Foto
DIVA.SK
Neexistuje ošklivá žena, pouze líná? Kritika Simony salátových ohledně Miss má dohru, vítězka …
I štíhlé ženy jsou skutečné a moudré
Příkladem z posledních dnů je Lula Gachulincová, které se dotkl postoj Simony salátových. Simona, jak píše na Instagram, začala ze zdravotních důvodů hubnout, o čem připravila i krátké video, které dnes už na profilu nemá. Pravděpodobně se v něm se sledovatelné podělila o to, co jí pomohlo se správně nastavit.

Další články autora

Jak poznat dobrý internetový obchod

Internetový obchod si v současné době může založit prakticky každý. Proto pokud nemáte dostatečný vzorek uživatelských...

Každý vůz vám může pomoci převézt kola celé rodiny

Cyklistika je u nás stále více oblíbeným sportem. Každoročně, od jara do podzimu, vyráží velké...

Cuketa ve stylu české kuchyně

Cuketa je zelenina původem ze slunné Itálie. Své pevné místo si však našla i v...

Ricinový olej na vlasy i pleť

Oleje všeobecně napomáhají pokožce a pleti, ulevují od pnutí a hydratují ji suchou a popraskanou...

Nejnovější články

Jak poznat dobrý internetový obchod

Internetový obchod si v současné době může založit prakticky každý. Proto pokud nemáte dostatečný vzorek uživatelských...

Každý vůz vám může pomoci převézt kola celé rodiny

Cyklistika je u nás stále více oblíbeným sportem. Každoročně, od jara do podzimu, vyráží velké...

Cuketa ve stylu české kuchyně

Cuketa je zelenina původem ze slunné Itálie. Své pevné místo si však našla i v...
- Reklama -PR článek