Dlouhodobé následky vakcín vs. covidu. Kdy se neočkovat?

rodina

87
Přinášíme srovnání dlouhodobých důsledků očkování a onemocnění COVID-19. Ačkoli vakcína představuje bezpečnější cestu, někteří lidé by se raději očkovat neměli. Kteří?

dh, Pravda 08.08.2021 06:00 veslování, pandemie, koronavirus, roušku, člun, … Foto: Shutterstock
Ilustrační foto.
Dlouhodobé vedlejší účinky vakcín vs. dlouhodobé následky covidu

Při covide se nejčastěji hovoří o jeho úmrtností, ale důležité jsou i dlouhodobé důsledky, se kterými se část lidí trápí i dlouho po vyléčení. Víme, že je nebezpečný i kvůli tomu, že dokáže způsobovat dlouhodobé problémy.

Naopak při vakcín proti covidu není důvod k obavám z dlouhodobých vedlejších účinků. Dlouhodobé účinky jsou u vakcín obecně raritní.

Vakcíny určené k prevenci onemocnění COVID-19 jsou podávány injekčně do svalu a mohou během hodin až dní po podání vyvolat reakce. Hlášené podezření na nežádoucí účinky jsou obvyklé a jsou v souladu se známými nežádoucími účinky, které jsou uvedeny i v dokumentaci k přípravku.

Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky jsou krátkodobé a nezávažné. Jde například o bolestivost v místě vpichu, která se může rozvinout do bolesti ramene až končetiny, do které byla vakcína podána, zvýšenou teplotu až horečku, zimnici a třes, bolest hlavy, svalů a kloubů, slabost, únavu, nevolnost a jiné. Takové hlášení mají mírnou nebo střední intenzitu a do několika dnů od podání vakcíny ustoupí.

Mezi podezřeními na závažné nežádoucí účinky byly hlášeny například alergické reakce, predkolapsový stav, synkopa, trombóza a anafylaktická reakce. Takové reakce byly vyhodnoceny jako závažné a vyžadovaly lékařské ošetření. Po lékařské intervenci došlo k zotavení pacientů.

Dlouhodobé (vedlejší) účinky
Vakcína COVID-19
Všechny vedlejší účinky z příbalového letáku jsou krátkodobé. Část lidí pociťuje dlouhotrvající symptomy a potíže i po vyléčení.
Dlouhodobé vedlejší účinky jsou při vakcín raritní jev. Podle studie publikované v lancety, až 76% hospitalizovaných s covidom měli přetrvávající příznaky i šest měsíců po vyléčení.
U žádné z 82 vakcín registrovaných na Slovensku nedošlo ke zpětné deregistrácii kvůli později se objevujícím vedlejším účinkům. Podle studie australských vědců 56% pacientů mělo poškozené plíce i tři měsíce po propuštění z nemocnice.
Různé mRNA vakcíny se na dobrovolnících testují poslední tři roky, není znám žádný případ dlouhodobých vedlejších účinků. Zatím není zcela jasné, jak dlouho mohou následky covidu přetrvávat a zda v některých případech nebudou trvalé.
Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Matej Šucha
ČTĚTE VÍCE
Behaviorální ekonom o očkování: Čelíme největšímu problému s chováním lidí
V jakých případech se raději nedat očkovat

děti
Na Slovensku se očkují lidé starší 12 let. Vakcína Comirnaty se nedoporučuje pro děti mladší 12 let. Vakcína Moderna se nedoporučuje podávat dětem a mladistvým do 18 let. Evropská léková agentura připravila spolu se společnostmi, které vakcínu vyrábějí, plán na pozdější odzkoušení vakcíny u dětí.

Těhotné a kojící ženy
Očkování není v těhotenství a při kojení kontraindikováno, to znamená, že i těhotné či kojící ženy se mohou dát očkovat. Se stoupajícím používáním vakcín ve světě stoupá i počet údajů, které jsou k dispozici a dosud nebylo prokázáno zvláštní zdravotní riziko pro matku či pro dítě.

alergici
V případě přecitlivělosti / alergii na některou složku vakcíny byste neměli být očkován; pokud máte alergie, před očkováním informujte svého lékaře. Osobám, u nichž po první dávce vakcíny vznikla anafylaxe (extrémně silná alergická reakce), nemá podat druhá dávka vakcíny. Jelikož je vakcína podávána pod přísným lékařským dohledem, je tak zajištěna i adekvátní reakce při případných komplikacích.

Osoby s oslabenou imunitou
O lidech s oslabeným imunitním systémem existují pouze omezené důkazy. Ačkoli odpověď lidí s oslabeným imunitním systémem na vakcínu není až tak dobrá, neexistují žádné obavy ohledně bezpečnosti. I lidé s oslabenou imunitou mohou být očkováni, jelikož jim hrozí větší riziko onemocnět covid. Každý, kdo trpí akutním onemocněním se zvýšenou tělesnou teplotou, by měl být očkován až po uzdravení. Mírné projevy nachlazení bez zvýšené teploty nejsou důvodem k odložení očkování. Pokud máte problém způsobující krvácení, snadno se vám tvoří modřiny nebo používáte lék k prevenci tvorby krevních sraženin před očkováním, obraťte se na svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestru.

Janssen
ČTĚTE VÍCE
EMA zařadila nervové onemocnění k vedlejším účinkům vakcíny od Johnson & Johnson
onkologičtí pacienti
Vzhledem k tomu, že onkologičtí pacienti patří mezi nejrizikovější skupiny populace, je očkování doporučeno. Před očkováním je však dobré svůj stav konzultovat s lékařem.

Další články autora

Překladatelské služby jako klíčový prvek pro úspěch

V dnešním světě, kde se firmy neustále rozšiřují na mezinárodní trhy a komunikace mezi různými...

Jak zapracovat na svém zevnějšku a zvýšit si sebevědomí

Všichni víme, že první dojem je důležitý. Ať už se ucházíte o práci, jdete na...

5 tipů pro útulnější domácnost

Domov by měl být místem, kde se cítíme pohodlně, uvolněně a sami sebou. Měl by...

Proč používat ve vztahu erotické pomůcky? Máme pět důvodů

Vztahy a intimní život mohou být obohaceny různými způsoby, a jednou z cest, jak pestrosti...

Nejnovější články

Překladatelské služby jako klíčový prvek pro úspěch

V dnešním světě, kde se firmy neustále rozšiřují na mezinárodní trhy a komunikace mezi různými...

Jak zapracovat na svém zevnějšku a zvýšit si sebevědomí

Všichni víme, že první dojem je důležitý. Ať už se ucházíte o práci, jdete na...

5 tipů pro útulnější domácnost

Domov by měl být místem, kde se cítíme pohodlně, uvolněně a sami sebou. Měl by...
- Reklama -PR článek