Z těhotenské cukrovky může být diagnóza na celý život

rodina

Zatímco nosí své děti pod srdcem, obvykle úzkostlivě dodržují rady lékaře. Po porodu však přijde na kontrolu jen třetina žen, které se setkaly s těhotenskou cukrovkou.

OUR MEDIA SR – ADteam (sponzorovaný obsah) 09.08.2021 06:00 tehotna Foto: Shutterstock
Gestační diabetes, lidově nazývaný těhotenská cukrovka, komplikuje přibližně každé páté těhotenství. S porodem či šestinedělím obvykle odeznívá. Není to však pravidlo: cukrovka, diety a omezení se v životě části maminek usídlí natrvalo.

Zdravotní pojišťovna Důvěra proto i těhotným ženám nabízí služby programu DôveraPomáha diabetikům: bezplatné vzdělávání o těhotenské cukrovce, telefonické poradenství na Dialinke a objednávkový systém, díky kterému se objednávají k lékaři na přesný termín a čas zdarma.

Přichází potichu a nenápadně

Těhotenské cukrovky celosvětově přibývá spolu se změnou životního stylu, nárůstem obezity a s odsouvání březosti do vyššího věku. Její nárůst koresponduje s rostoucím výskytem diabetu 2. typu. „Zatímco v roce 2009 bylo diagnostikováno 1 849 těhotných žen s těhotenskou cukrovkou, v roce 2019 již 2 704, což představuje nárůst o 46 procent,“ cituje statistiky Národního centra zdravotnických informací mluvčí Důvěry Matej Štepianský.

Zvýšenou hladinu cukru v krvi neprovázejí u těhotných žen jednoznačné signály, při kterých by člověk zpozorněl. Těhotenská cukrovka se objevuje v 2. nebo 3. trimestru. Projevovat se může větším žízní jako obvykle a častějším močením. Každá těhotná žena proto absolvuje vyšetření gestačního diabetu.

„Screening se provádí u všech těhotných žen. Mezi 24. až 28. týdnem těhotenství by měly podstoupit orálně-glukózový toleranční test. Ten odhalí, jak dokáže organismus těhotné ženy regulovat hladiny krevního cukru, „přibližuje diagnostiku Štepianský.

Rizika pro dítě

Neléčená těhotenská cukrovka může ohrozit matku i dítě. Tomuto riziku se přitom dá snadno předejít: u 90 procent těhotných žen stačí upravit životní styl. Změnou jídelníčku a dostatkem pohybu se lze vyhnout i obávanému inzulínu v pokročilém stadiu těhotenství.

Těhotenská cukrovka nezpůsobuje vývojové vady u dětí. Pokud se však neléčí, může se odrazit i na zdraví miminka. Glukóza, která koluje v krvi matky, prochází placentou do krevního oběhu dítěte a ukládá se do jeho tukových zásob. Dítě pak nepřirozeně rychle roste a má vyšší porodní hmotnost, větší orgány.

U některých novorozenců se projevují po narození potížemi s dýcháním, poruchami srdečního rytmu, horší bývá i průběh novorozenecké žloutenky. V prvních dnech po porodu bývá děťátko ohroženo nízkou hladinou cukru v krvi, tzv. hypoglykémií. Zdravotní komplikace u dítěte však mohou nastat i později.

poporodní prevence

Od životního stylu po porodu závisí, zda se naplní hrozba diabetu 2. typu u matky. Třeba s ní počítat a nezanedbat poporodní prevenci. Test na kontrolu cukru v krvi by měly pacientky s těhotenskou cukrovkou podstoupit do půl roku po porodu a poté každé dva roky.

„Podle našich údajů kontrolu do roku od porodu využije jen třetina žen s těhotenskou cukrovkou,“ upozornil Matej Štepianský.

Do programu DôveraPomáha diabetikům mohou dospělí diabetici 1. a 2. typu, prediabetici a ženy s těhotenskou cukrovkou přihlásit jednoduše přes on-line formulář na webu Důvěry, telefonátem na Dialinku nebo registrací v pobočce Důvěry. Zapojit se mohou také prostřednictvím spolupracujícího diabetologa nebo praktického lékaře v programu DôveraPomáha.

Nejčastější příčiny vzniku těhotenské cukrovky

věk nad 25 let
genetická predispozice, diabetes mellitus v rodině
těhotenská cukrovka v předchozím těhotenství
předchozí porod dítěte s porodní hmotností vyšší než 4 kg
nevyhovující životní styl – nedostatek pohybu, nezdravé stravovací návyky, stres
nadváha / obezita ženy (BMI ≥ 25 kg / m2) a špatné stravovací návyky
vysoký krevní tlak
syndrom polycystických vaječníků
vysoce riziková rasa nebo etnikum (Afroameričanka, Latinoameričanka, asiatky, případně původ z Tichomoří).

Další články autora

Jak poznat dobrý internetový obchod

Internetový obchod si v současné době může založit prakticky každý. Proto pokud nemáte dostatečný vzorek uživatelských...

Každý vůz vám může pomoci převézt kola celé rodiny

Cyklistika je u nás stále více oblíbeným sportem. Každoročně, od jara do podzimu, vyráží velké...

Cuketa ve stylu české kuchyně

Cuketa je zelenina původem ze slunné Itálie. Své pevné místo si však našla i v...

Ricinový olej na vlasy i pleť

Oleje všeobecně napomáhají pokožce a pleti, ulevují od pnutí a hydratují ji suchou a popraskanou...

Nejnovější články

Jak poznat dobrý internetový obchod

Internetový obchod si v současné době může založit prakticky každý. Proto pokud nemáte dostatečný vzorek uživatelských...

Každý vůz vám může pomoci převézt kola celé rodiny

Cyklistika je u nás stále více oblíbeným sportem. Každoročně, od jara do podzimu, vyráží velké...

Cuketa ve stylu české kuchyně

Cuketa je zelenina původem ze slunné Itálie. Své pevné místo si však našla i v...
- Reklama -PR článek