Zatímco nosí své děti pod srdcem, obvykle úzkostlivě dodržují rady lékaře. Po porodu však přijde na kontrolu jen třetina žen, které se setkaly s těhotenskou cukrovkou.
OUR MEDIA SR – ADteam (sponzorovaný obsah) 09.08.2021 06:00 tehotna Foto: Shutterstock
Gestační diabetes, lidově nazývaný těhotenská cukrovka, komplikuje přibližně každé páté těhotenství. S porodem či šestinedělím obvykle odeznívá. Není to však pravidlo: cukrovka, diety a omezení se v životě části maminek usídlí natrvalo.
Zdravotní pojišťovna Důvěra proto i těhotným ženám nabízí služby programu DôveraPomáha diabetikům: bezplatné vzdělávání o těhotenské cukrovce, telefonické poradenství na Dialinke a objednávkový systém, díky kterému se objednávají k lékaři na přesný termín a čas zdarma.
Přichází potichu a nenápadně
Těhotenské cukrovky celosvětově přibývá spolu se změnou životního stylu, nárůstem obezity a s odsouvání březosti do vyššího věku. Její nárůst koresponduje s rostoucím výskytem diabetu 2. typu. „Zatímco v roce 2009 bylo diagnostikováno 1 849 těhotných žen s těhotenskou cukrovkou, v roce 2019 již 2 704, což představuje nárůst o 46 procent,“ cituje statistiky Národního centra zdravotnických informací mluvčí Důvěry Matej Štepianský.
Zvýšenou hladinu cukru v krvi neprovázejí u těhotných žen jednoznačné signály, při kterých by člověk zpozorněl. Těhotenská cukrovka se objevuje v 2. nebo 3. trimestru. Projevovat se může větším žízní jako obvykle a častějším močením. Každá těhotná žena proto absolvuje vyšetření gestačního diabetu.
„Screening se provádí u všech těhotných žen. Mezi 24. až 28. týdnem těhotenství by měly podstoupit orálně-glukózový toleranční test. Ten odhalí, jak dokáže organismus těhotné ženy regulovat hladiny krevního cukru, „přibližuje diagnostiku Štepianský.
Rizika pro dítě
Neléčená těhotenská cukrovka může ohrozit matku i dítě. Tomuto riziku se přitom dá snadno předejít: u 90 procent těhotných žen stačí upravit životní styl. Změnou jídelníčku a dostatkem pohybu se lze vyhnout i obávanému inzulínu v pokročilém stadiu těhotenství.
Těhotenská cukrovka nezpůsobuje vývojové vady u dětí. Pokud se však neléčí, může se odrazit i na zdraví miminka. Glukóza, která koluje v krvi matky, prochází placentou do krevního oběhu dítěte a ukládá se do jeho tukových zásob. Dítě pak nepřirozeně rychle roste a má vyšší porodní hmotnost, větší orgány.
U některých novorozenců se projevují po narození potížemi s dýcháním, poruchami srdečního rytmu, horší bývá i průběh novorozenecké žloutenky. V prvních dnech po porodu bývá děťátko ohroženo nízkou hladinou cukru v krvi, tzv. hypoglykémií. Zdravotní komplikace u dítěte však mohou nastat i později.
poporodní prevence
Od životního stylu po porodu závisí, zda se naplní hrozba diabetu 2. typu u matky. Třeba s ní počítat a nezanedbat poporodní prevenci. Test na kontrolu cukru v krvi by měly pacientky s těhotenskou cukrovkou podstoupit do půl roku po porodu a poté každé dva roky.
„Podle našich údajů kontrolu do roku od porodu využije jen třetina žen s těhotenskou cukrovkou,“ upozornil Matej Štepianský.

Do programu DôveraPomáha diabetikům mohou dospělí diabetici 1. a 2. typu, prediabetici a ženy s těhotenskou cukrovkou přihlásit jednoduše přes on-line formulář na webu Důvěry, telefonátem na Dialinku nebo registrací v pobočce Důvěry. Zapojit se mohou také prostřednictvím spolupracujícího diabetologa nebo praktického lékaře v programu DôveraPomáha.
Nejčastější příčiny vzniku těhotenské cukrovky
věk nad 25 let
genetická predispozice, diabetes mellitus v rodině
těhotenská cukrovka v předchozím těhotenství
předchozí porod dítěte s porodní hmotností vyšší než 4 kg
nevyhovující životní styl – nedostatek pohybu, nezdravé stravovací návyky, stres
nadváha / obezita ženy (BMI ≥ 25 kg / m2) a špatné stravovací návyky
vysoký krevní tlak
syndrom polycystických vaječníků
vysoce riziková rasa nebo etnikum (Afroameričanka, Latinoameričanka, asiatky, případně původ z Tichomoří).