Jak vybrat pro dítě vhodný rám na brýle

rodina

Otázky o dětském zraku jsme položili diplomované optometristke Tatjane Hošková z Optiky Fokus v Bratislavě.

Společný projekt ZP Důvěra a Pravdy 27.09.2021 00:00 Dovera, PR, nepouľívat Foto: Shutterstock

  1. Které dítě potřebuje brýle na korekci zraku?

Děti jsou od narození dalekozraké, jejich zrak je ještě ve vývoji. Tato dalekozrakost se však obvykle přirozeně vykorigovat, upraví. Někdy se mohou oči při pohledu do blízka nežádoucím stáčet a tehdy může mít dítě problémy s dysfunkcí a nesouladem zaostřování a dívání především do blízka. Z tohoto důvodu může i šilhat. To se po korigovaná a v průběhu dalšího vývoje a růstu většinou dá do pořádku. Proto je důležité chodit is malými dětmi na prohlídku ke dětskému očnímu lékaři, aby se taková případná oční chyba nezanedbala. Nemluvě o dětech, které se již s nějakou oční vadou narodí.

O tom, jak pečovat o zrak u dospělých i dětí, jak zajistit „oční pohodu“ a jak je možné zrak posilovat, si přečtete i zde: akobuk.sk/optometrista-filip-malenka-rozhovor/

  1. Jak často by měl rodič s dítětem, které nemá diagnostikovanou žádnou oční vadu, navštívit očního specialistu?

Vidění je naučená funkce. Dítě se učí vidět podobně jako chodit, slyšet a mluvit. Děti by měl do dovršení školního věku alespoň jednou-dvakrát vyšetřit oční specialista. I když rodiče na očkách a vidění dítěte nic podezřelé nepozorují, dítě jim své pocity a vidění neví popsat. Myslí si totiž, že je to normální a takto vidí všichni. Po vstupu do školy však musí oči více dívat do blízka a pokud má na to někdo dispozice, může se u něj rozvinout školní myopie neboli krátkozrakost.

  1. Co si má rodič všímat z hlediska kontroly zraku u malého dítěte?

Rodiče by měli být ve střehu hlavně v období, kdy už dítě umí chodit – ať nenaráží do nábytku, jestli ví chytit například balón, zda rádo kreslí a prohlíží si pohádkové knížky. Pokud tyto činnosti nemá rádo nebo při kreslení leží skloněné „s jedním okem“ na papíře, je třeba s ním určitě zajít na vyšetření. I časté mžourání, tření si očí nebo mrkání může ukazovat na nějakou oční vadu.

Důvěra přispěje od 1. ledna 2022 dětem až 50 € na brýlové rámy a skla
Příspěvek mohou využít pojištěnci do 18 let
Dá se uplatnit na brýlové rámy i brýlové čočky
Nárok na příspěvek mají děti jednou ročně

  1. Jak správně pro dítě vybrat brýlová obruba?

Děti by si měli své brýle vybírat nejen s rodiči, ale také s optikem, který je umí usměrnit, co se týče velikosti a správné pozice brýlové obruby. Rám má dobře sedět na nose, nemá odstávat a i stranice za ušima by měly být přizpůsobeny hlavičce dítěte tak, aby mu brýle nepadaly. Na tenčí stranice lze nasadit i tzv. brzdičky. To jsou nástavce z umělé hmoty, které jsou měkké a pomáhají držet brýle pevně na hlavě. V optikách pořadí i při výběru skel. Dnes jsou to zejména nerozbitné plastové nebo polykarbonátové skla s povrchovou úpravou, vytvrzené proti poškrábání.

  1. A co pro malé sportovce?

Dnes se používá materiál pro dětské brýle z měkkých, barevných a lehkých plastů, které se dají i ohýbat, a jsou i takové, které jsou téměř nezničitelné. Ty mohou děti nosit i při hrách, když jsou někde venku na hřišti. Pro starší děti, které již pěstují nějaký sport, jsou v nabídce i speciální sportovní brýle, které mohou používat i jako ochranu před nárazem a před sluncem. Skla do nich se dají obarvit, takže děti mohou mít v slunečních brýlích i dioptrickou korekci

  1. Jak se o dětské brýle starat?

Děti třeba učit, že brýle se ve chvíli nenošené skladují v tvrdém pouzdře. Skla by měly vždy umývat vlažnou vodou a utírat měkkým čistým hadříkem. Pokud jsou skla poškrábané a rám je v pořádku, dají se skla vyměnit za nové do stejného rámu.

  1. Vy se věnujete tzv. vizuálnímu tréninku. Kterým dětem se dá s pomocí vizuálního tréninku pomoci?

Některé děti mají průměrnou až vyšší inteligenci a navzdory pomoci ze strany rodičů a doučování mají zhoršené výsledky ve čtení a psaní. Nesouměrné písmo, špatné dodržení linajok, chybné vymalování, vynechávání nebo záměna písmen, nechuť číst a rychlá únava při práci do blízka – to jsou první znaky, které si rodiče všimnou. Připisují to lenosti dětí, které mají částečně i jiné problémy v oblasti motoriky, orientace, hyperaktivity a špatné koncentrace. Může jít o tzv. vizuální problém. Oči jako takové mohou totiž vidět každé os na 100%, takže by neměly mít problémy s viděním. Obě oči však musí spolupracovat a vytvářet jeden společný, smysluplný obraz. A tady se vyskytují funkční problémy dané různými příčinami. Někdy se vyskytuje skryté šilhání, které nevidět – a přece se dá naměřit. Jsou to funkční poruchy, aniž se vyskytla patologická chyba v tkáních. Jsou pacienti, kteří roky trpí dvojitým viděním zejména do blízka nebo bolestmi hlavy, děti, které jsou považovány za líné, neboť nechtějí kreslit a dívat se na obrázky v knihách.

Další články autora

Překladatelské služby jako klíčový prvek pro úspěch

V dnešním světě, kde se firmy neustále rozšiřují na mezinárodní trhy a komunikace mezi různými...

Jak zapracovat na svém zevnějšku a zvýšit si sebevědomí

Všichni víme, že první dojem je důležitý. Ať už se ucházíte o práci, jdete na...

5 tipů pro útulnější domácnost

Domov by měl být místem, kde se cítíme pohodlně, uvolněně a sami sebou. Měl by...

Proč používat ve vztahu erotické pomůcky? Máme pět důvodů

Vztahy a intimní život mohou být obohaceny různými způsoby, a jednou z cest, jak pestrosti...

Nejnovější články

Překladatelské služby jako klíčový prvek pro úspěch

V dnešním světě, kde se firmy neustále rozšiřují na mezinárodní trhy a komunikace mezi různými...

Jak zapracovat na svém zevnějšku a zvýšit si sebevědomí

Všichni víme, že první dojem je důležitý. Ať už se ucházíte o práci, jdete na...

5 tipů pro útulnější domácnost

Domov by měl být místem, kde se cítíme pohodlně, uvolněně a sami sebou. Měl by...
- Reklama -PR článek